Grypa żołądkowa – objawy, jak leczyć?

 

Objawy grypy żołądkowej

Pierwsze objawy choroby pojawiają się już po 12 godzinach od momentu zarażenia. Najczęstszymi symptomami jelitówki są wymioty i biegunka. Mogą wystąpić również podwyższona temperatura, ból mięśni, brak apetytu, ogólne rozbicie, a także silne bóle brzucha oraz głowy. Dolegliwości podczas grypy żołądkowej przeważnie utrzymują się do czterech dni, aczkolwiek zdarza się, że nawet do dziewięciu. Jeżeli problemy utrzymują się dłużej, warto wybrać się do przychodni i skonsultować to z lekarzem.

Leczenie grypy żołądkowej

Niestety nie ma leków na skutecznych leków na wyeliminowanie choroby. Leczenie opiera się przede wszystkim na łagodzeniu objawów. Podstawą w leczeniu jelitówki jest spożywanie dużej ilości płynów i elektrolitów oraz dbanie o higienę, zarówno chorego, jak i pomieszczenia w którym on przebywa. Pozwoli to zminimalizować ryzyko zarażenia innych osób. Warto również pamiętać żeby płyny spożywać często, ale w małych ilościach. Intensywne wymioty i biegunka w bardzo szybkim czasie prowadzą do odwodnienia organizmu. Chora osoba powinna po każdym wypić szklankę płynów po każdym luźnym wypróżnieniu lub ataku wymiotów. Podczas jelitówki najlepiej spożywać letnią wodę niegazowaną, słabą herbatę, czy też herbatki ziołowe. Najlepiej pić napary z:nagietka,

  • rumianku,
  • szałwii,
  • borówki brusznicy,
  • kłącza pięciornika,
  • liści babki lancetowatej.

Mają one działanie przeciwzapalne oraz przeciwbiegunkowe i pozwolą przyspieszyć proces regeneracji organizmu. W żadnym wypadku podczas grypy żołądkowej nie wolno stosować środków hamujących wypróżnianie. Organizm w naturalny sposób musi się pozbyć wirusów. Idealnie podczas kuracji sprawdzi się również picie elektrolitów, które można zakupić w aptece. Niestety wymioty i biegunka powodują wypłukiwanie się z organizmu takich pierwiastków jak magnez, sód, czy też potas, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania. Dobrym rozwiązaniem jeżeli występuje podwyższona temperatura jest robienie zimnych okładów na głowę lub pachwiny, pozwoli to skutecznie obniżyć gorączkę. Grypa żołądkowa jest niestety zaraźliwa, więc dla dobra innych osób pomieszczenie, w którym przebywa chory powinno być często wietrzone. Niestety choroba przenosi się również drogą kropelkową, dlatego ważnym jest, aby często myć ręce i dezynfekować przedmioty, z których korzysta chory.

Dieta podczas grypy żołądkowej

Ze względu na to, że osobie przechodzącej jelitówkę brakuje apetytu, w żadnym wypadku nie można jej zmuszać do jedzenia. W pierwszym dniu najlepiej zrobić sobie głodówke, ważnym jest aby przyjmować dużo płynów, unikając przy tym soków i napojów gazowanych, ponieważ mogą one jeszcze bardziej podrażnić śluzówkę jelit. W kolejnych dniach do jadłospisu można włączyć lekkie rzeczy, takie jak kleik, sucharki, czy też biały ryż. Pozwoli to pobudzić jelita do pracy, nie obciążając ich przy okazji. Kolejnego dnia można wprowadzać do jadłospisu warzywa na parze, czy też gotowane mięso. Należy pamiętać, aby unikać spożywania surowych warzyw i owoców, a także alkoholu. Zakazane jest również palenie papierosów. Taką dietę należy utrzymywać do momentu ustąpienia objawów.

Jak bronić się przed grypą żołądkową?

Niestety jelitówkę najłatwiej złapać w dużych skupiskach ludzi, szczególnie tam gdzie spożywane jest jedzenie. Bardzo ważnym jest, aby myć dokładnie warzywa i owoce, które będzie się spożywało, a także myć ręce po każdym powrocie do domu. Dodatkowa warto pamiętać o utrzymywaniu prawidłowej diety, pozytywnie wpływającej na odporność oraz dbać o kondycję fizyczną. Aby uniknąć grypy jelitowej istotnym jest również dbać o ogólną higienę oraz o czystość miejsca, w którym się przebywa.W przypadku dzieci powinno się je zaszczepić przeciwko rotawirusom. Szczepionka działa nawet do pięciu lat.

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *