Alergia – testy alergiczne, najlepszy lek na alergię, jakie są domowe sposoby leczenia alergii?
Wiosna, choć piękna pora roku może być uciążliwa dla alergików. Z roku na rok coraz bardziej wzrasta liczba osób uczulonych, już teraz co czwarty Polak jest alergikiem. Wiosną w głównej mierze przyczyniają się do tego pyłki drzew, dlatego warto wiedzieć jakich leków używać, aby skutecznie walczyć z alergią.
Testy alergiczne
W większości przypadków łatwo rozpoznać co jest powodem alergii, zwłaszcza że objawy takie jak kichanie, kaszel, łzawiące oczy, czy wodnisty katar pojawiają się w określonych porach roku. Zdecydowanie gorszą sytuacją jest, kiedy uczulenie powoduje kilka rodzajów pyłków, kurz albo sierść zwierząt, ponieważ objawy będą utrzymywały się przez cały czas. Warto wybrać się wtedy do alergologa i wykonać testy alergiczne, które pozwolą wskazać alergeny i dostosować odpowiednie leczenie.
Rodzaje testów alergicznych
- Testy prowokacyjne – wykonuje się te testy przeważnie przy wyborze terapii odczulającej. Test wykonywany jest przy pomocy wacika, który nasącza się alergenem i przykłada do nosa. Obserwując, ocenia się, który alergen uczula najbardziej.
- Testy skórne – na przedramię lub plecy nanosi się kroplę alergenu, następnie nakłuwa się skórę. Jeżeli w którymś z miejsc na skórze pojawi się zaczerwienienie lub odczyn świadczy to o alergii na daną substancję.
- Testy z krwi – dla głównych alergenów zwierzęcych, pleśniowych, roztoczowych i pyłkowych oznacza się przeciwciała IgE. Najczęściej wykonuje się takie testy u dzieci i osób, które systematycznie przyjmują leki antyhistaminowe.
Koszt badań i szczepień w ośrodkach alergologicznych jest darmowy. Jedyny koszt, który trzeba ponieść to koszt szczepionki, taka kuracja skuteczna jest przez rok i kosztuje do 70 do 200 zł.
Tabletki na alergię
Najczęściej występującymi objawami alergii są katar, zmiany skórne oraz kaszel. Całe szczęście istnieje szereg skutecznych medykamentów, dzięki którym można łagodzić występujące dolegliwości. Leki na alergię bez recepty to jedna z najlepszych form walki z objawami, dlatego poniżej podajemy spis tych najskuteczniejszych.
- Allertec – lek stosowany przy sezonowej i przewlekłej alergii błony śluzowej nosa i pokrzywce. Wystarczy jedna tabletka w ciągu doby, aby złagodzić objawy.
- Amertil Bio – mogą go stosować dorośli i dzieci powyżej 6. roku życia. Pomaga łagodzić zapalenie błony śluzowej nosa oraz objawy związane z oczami.
- Alerzina – lek stosowany przy objawach takich jak katar, kichanie oraz łzawienie oczu. Jedna tabletka działa do 24 godzin.
- Allegra – nowoczesny, przeciwhistaminowy lek działający na takie objawy jak katar, swędzenie nosa, podrażnienie oraz łzawienie oczu. Stosowany przy sezonowych alergiach.
- Zyrtec UBC – łagodzi objawy skóry, nosa i oczu. Stosowany przy sezonowych i przewlekłych rodzajach alergii.
Krople do oczu na alergię
Jednym z najbardziej uciążliwych objawów alergii są dolegliwości związane z oczami. Alergicy mogą narzekać na swędzenie, pieczenie, łzawienie, zaczerwienienie oczu, a nawet na światłowstręt. Warto znać kilka świetnie działających środków w postaci kropli do oczu, które skutecznie złagodzą występujące objawy.
- Allergo – Comod – wskazany przy ostrym i przewlekłym alergicznym zapaleniu spojówek, spowodowana wiosennym alergicznym zapaleniem rogówki i spojówki, a także katarem siennym.
- Cromohexal – łagodzi objawy wiosennego alergicznego zapalenia rogówki i spojówki, a także niespecyficznego zapalenia spojówek.
- Zabak – wykazuje działanie przeciwalergiczne, działa na objawy takie jak obrzęk, swędzenie i łzawienie oczu.
- Azelastin Comod – stosowany przy leczeniu i zapobieganiu dolegliwości spowodowanych katarem siennym, a także z alergiami na kurz, czy zwierzęta. Może być stosowany u dorosłych i dzieci powyżej 4. roku życia.
- Polcrom – stosowany w wiosennym i sezonowym zapaleniu spojówek i rogówki. Stosowanie należy zacząć w okresie bezobjawowym i stosować przez cały sezon.
Domowe sposoby leczenia alergii
Warto zadbać również o swoje najbliższe otoczenie. Oto kilka sposobów, dzięki którym złagodzisz objawy alergii.
- Osoby uczulone na kurz powinny się pozbyć z domu wszystkich rzeczy, na których kurz może osadzać się w nadmiarze (np. pluszaki, stroiki ze sztucznych kwiatów, figurki).
- Alergik powinien za każdym razem myć dokładnie ręce i twarz,a także codziennie włosy. Ponadto osoba chora powinna często prać swoją garderobę oraz suszyć ją w domu.
- Jeżeli u alergika rozpoznano uczulenie na pokarmy, koniecznie trzeba wykluczyć uczulacze ze swojej diety.
- Mieszkanie alergika powinno być wietrzone wyłącznie w nocy, aby nie ryzykować przedostania się alergenów w godzinach największego stężenia pyłków.
kolega x
Od częstych i silnych przeziębień i zakażeń w okresie wojennym nastąpiły ciągłe katary z wodnistym wyciekiem bólem nosa i swędzeniem skóry, jak również kłopoty z oczami . Laryngolodzy podejrzewali alergię , ale badania nie stwierdzały żadnego możliwego do sprawdzenia alergenu. Pogorszenia ukazywały się w okresach grypowych, późna jesień i
wczesna wiosna. I tak trwa do dzisiaj, stale coraz gorzej. Czy alergenem nierozpoznawalnym
może być kontakt z jakimś drobnoustrojem?
GOSIA
TAK MAM GRONKOWIEC ZLOCISTZ
ALERGIA
Zawsze działają na mnie zioła: rumianek, pokrzywa, dziurawiec, jeżówka purpurowa.
Proszę spróbować, polecam ANNA
jedrula
Na różnych częściach ciała, co jakiś czas, obsypuje mnie swędząca pokrzywka /tarka/. Lekarz nie wie co to jest. Przepisuje maść ze sterydami, która nic nie pomaga. Z obserwacji wiem, że nie są to żadne pyłki, raczej jakaś chemia w jedzeniu. Klasyczne testy uczuleniowe nic nie wykazują a przypadłość jest uciążliwa. Po jakimś czasie samo znika, by za jakiś czas znowu się pokazać.