Koronawirus – jak się przed nim bronić?

Tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa jest zatrważające. Nic więc dziwnego, że panika wśród ludzi cały czas rośnie. Epidemia rozpoczęła się w mieście Wuhan w Chinach, jednakże odnotowano już przypadki w Europie, a liczba zarażonych i ofiar ciągle rośnie. Sytuacja jest poważna, ponieważ Światowa Organizacji Zdrowia ogłosiła zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. Wirus przenoszony jest drogą kropelkową, zatem jak skutecznie się przed nim bronić?

Jakie są objawy zachorowania na koronawirusa?

Objawy choroby są typowe dla choroby związanej z drogami oddechowymi. Osoba zarażona koronawirusem zaobserwuje u siebie w takim przypadku kaszel, problemy z oddychaniem, duszności, a także gorączkę powyżej 38 stopni C. Jeżeli zauważymy u siebie podobne objawy, koniecznie należy skontaktować się z lekarzem. Podczas telefonicznie umawianej wizyty należy poinformować o podejrzenie zarażenia wirusem, a także przekazać w jakich warunkach mogło dojść do zarażenia. 

Koronawirus – jak go unikać?

Główny inspektorat sanitarny przygotował wytyczne dla osób poruszających się po krajach Azjatyckich, jednakże nawet my w obliczu epidemii powinniśmy się do nich stosować. Poniżej przedstawiamy listę sporządzonych wskazówek:

  • posiłki spożywać tylko w miejscach, które znamy,
  • należy często myć ręce przy użyciu wody i mydła lub dezynfekować dłonie środkiem na bazie alkoholu,
  • należy unikać zatłoczonych, publicznych miejsc,
  • bezwzględne unikanie kontaktu z osobami zakażonymi lub posiadającymi objawy chorób układu oddechowego,
  • należy unikać bazarów i targowisk, w których można nabyć żywe lub martwe zwierzęta.

Czym jest koronawirus i jak przebiega leczenie?

Koronawirus to drobnoustroje, które wywołują problemy z układem pokarmowym i oddechowym zarówno u ludzi jak i u zwierząt. Pierwsze doniesienia o koronawirusie pojawiły się już latach 60. XX wieku. Jednakże dopiero w 2002 odnotowano śmiertelne przypadki zachorowania. Śmiertelna odmiana koronawirusa nazywana jest SARS. Według danych WHO w latach 2002-2003 na koronawirusa zmarło 916 osób. Koronawirus jest RNA-wirusem, co oznacza że jego genom zbudowany jest z RNA. Nazwa koronawirusa wywodzi się z otoczki, którą posiada wirus, która widoczna jest pod mikroskopem elektronowym. Na obecnie panującego koronawirusa nie ma jeszcze skutecznego lekarstwa. Lekarze stosują aktualnie preparaty o niepotwierdzonym działaniu, które dotychczas stosowana w leczeniu wirusa HIV. Są to substancje takie jak lopinawirem i rytonawirem. 

JAK BRONIĆ SIĘ PRZED KORONAWIRUSEM?

Przede wszystkim należy dbać o prawidłową higienę rąk. Ręce należy myć nie tylko po wizycie w toalecie, ale również po każdym powrocie z zewnątrz do domu, czy między posiłkami. Pamiętajmy, że ręce należy myć przez ok 20-30 sekund, przy użyciu wody z mydłem lub żeli na bazie alkoholu.

Jeżeli mamy ochotę wyjść na miasto, aby zjeść posiłek wybierajmy miejsca przez nas znane i sprawdzone. Ponadto spożywana przez nas woda powinna być butelkowana. 

Musimy również pamiętać o unikaniu publicznych, zatłoczonych miejsc, gdyż są one istną wylęgarnią wirusów i bakterii. Chodzi tutaj o miejsca takie jak bazary, targowiska, większe galerie handlowe itd. 


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *