Koronawirus – jak się przed nim bronić?
Tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa jest zatrważające. Nic więc dziwnego, że panika wśród ludzi cały czas rośnie. Epidemia rozpoczęła się w mieście Wuhan w Chinach, jednakże odnotowano już przypadki w Europie, a liczba zarażonych i ofiar ciągle rośnie. Sytuacja jest poważna, ponieważ Światowa Organizacji Zdrowia ogłosiła zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. Wirus przenoszony jest drogą kropelkową, zatem jak skutecznie się przed nim bronić?
Jakie są objawy zachorowania na koronawirusa?
Objawy choroby są typowe dla choroby związanej z drogami oddechowymi. Osoba zarażona koronawirusem zaobserwuje u siebie w takim przypadku kaszel, problemy z oddychaniem, duszności, a także gorączkę powyżej 38 stopni C. Jeżeli zauważymy u siebie podobne objawy, koniecznie należy skontaktować się z lekarzem. Podczas telefonicznie umawianej wizyty należy poinformować o podejrzenie zarażenia wirusem, a także przekazać w jakich warunkach mogło dojść do zarażenia.
Koronawirus – jak go unikać?
Główny inspektorat sanitarny przygotował wytyczne dla osób poruszających się po krajach Azjatyckich, jednakże nawet my w obliczu epidemii powinniśmy się do nich stosować. Poniżej przedstawiamy listę sporządzonych wskazówek:
- posiłki spożywać tylko w miejscach, które znamy,
- należy często myć ręce przy użyciu wody i mydła lub dezynfekować dłonie środkiem na bazie alkoholu,
- należy unikać zatłoczonych, publicznych miejsc,
- bezwzględne unikanie kontaktu z osobami zakażonymi lub posiadającymi objawy chorób układu oddechowego,
- należy unikać bazarów i targowisk, w których można nabyć żywe lub martwe zwierzęta.
Czym jest koronawirus i jak przebiega leczenie?
Koronawirus to drobnoustroje, które wywołują problemy z układem pokarmowym i oddechowym zarówno u ludzi jak i u zwierząt. Pierwsze doniesienia o koronawirusie pojawiły się już latach 60. XX wieku. Jednakże dopiero w 2002 odnotowano śmiertelne przypadki zachorowania. Śmiertelna odmiana koronawirusa nazywana jest SARS. Według danych WHO w latach 2002-2003 na koronawirusa zmarło 916 osób. Koronawirus jest RNA-wirusem, co oznacza że jego genom zbudowany jest z RNA. Nazwa koronawirusa wywodzi się z otoczki, którą posiada wirus, która widoczna jest pod mikroskopem elektronowym. Na obecnie panującego koronawirusa nie ma jeszcze skutecznego lekarstwa. Lekarze stosują aktualnie preparaty o niepotwierdzonym działaniu, które dotychczas stosowana w leczeniu wirusa HIV. Są to substancje takie jak lopinawirem i rytonawirem.
pracownik i pacjent
Jak się bronić przed wirusami ? Myśleć, zachować podstawowe zasady higieny i zadbać o naturalną odporność organizmu. Niestety ludzie to w większości brudasy i bezmyślne automaty, które dają się ogłupiać manipulatorom, przestępcom i terrorystom. Szpitale i przychodnie mają procedury zachowania higieny, które często to absurdalne pozory, bezmyślnie wykonywane czynności albo lekceważone ważne zalecenia. Wymieniać przykładów szkodzących pacjentom można bardzo dużo, dotyczy to zachowania pracowników wszystkich szczebli. Boje się nie tylko zakażeń w szpitalach, ale też braku kompetencji, braku umiejętności pracowników, lekceważenia chorych nie tylko odnośnie zasad higieny.
Jacek Sławecki
a nie chodzi przypadkiem o celowe wzburzanie strachu , ah h ???