Hemoroidy – jak leczyć hemoroidy? Najlepsze leki na hemoroidy – Ranking

Hemoroidy od zawsze źle nam się kojarzą, ale posiada je każdy. Niestety pewne czynniki wpływają na pojawienie się choroby hemoroidalnej, zwanej również żylakami odbytu, które sprawiają nam wielki dyskomfort i ból, nawet podczas zwykłego siedzenia n krześle. Dowiedz się, jak walczyć z tą chorobą, a także jak zapobiegać ich powstawaniu.

Czym są hemoroidy?

Guzki krwawnicze, zwane inaczej hemoroidami to inaczej naturalna struktura odbytu, którą posiada każdy z nas. Są to inaczej ,,poduszeczki” wypełnione krwią, które odpowiadają za uszczelnienie kanału odbytu, dzięki czemu możemy kontrolować wydalanie. Nieprawidłowo funkcjonujące hemoroidy stają się dla nas problemem przez zbytnie wypełnienie się krwią oraz powiększenie przez co wizyty w toalecie stają się dla nas bardzo bolesne i problematyczne. Co ciekawe coraz więcej Polaków ma problemy z hemoroidami, ponieważ na chwilę obecną jest to ok 50% społeczeństwa. Na problemy z guzkami krwawniczymi narażeni są przede wszystkim dorośli, bardzo rzadko zdarza się żeby chorowały na to dzieci.

Rodzaje hemoroidów

Wyróżniamy dwa rodzaje hemoroidów – zewnętrzne oraz wewnętrzne. Hemoroidy zewnętrzne objawiają się sinymi guzkami w okolicach odbytu. Taki stan może utrzymywać się do kilku tygodni. Ten rodzaj choroby objawia się swędzeniem, pieczeniem, a także możliwe jest krwawienie z odbytu. Zdarza się również, że dochodzi do pojawienia się zakrzepów przez mocno nabrzmiałe guzki krwawnicze. Wiąże się to z ogromnym bólem, a także powstawaniem stanów zapalnych i infekcji. Natomiast problemy z hemoroidami wewnętrznymi objawiają się przede wszystkim krwawieniem z odbytu po wypróżnieniu. Boleści zaczynają być odczuwalne, dopiero gry w naczyniach pojawia się martwica lub zakrzepy.

Kto narażony jest na choroby hemoroidalne?

Dawniej żylaki odbytu nazywano chorobą zawodowych kierowców, a także pracowników biurowych, ponieważ najbardziej narażone osoby na to schorzenie to osoby, które mają pracę siedzącą. Zdarza się również, że na chorobę hemoroidów cierpią również osoby w ciąży, ponieważ rozwijający się płód uciska układ żylny co prowadzi do nieprawidłowego przepływu krwi oraz zaburzenia pracy jelit. Powodem pojawienia się hemoroidów mogą być następujące czynniki:

 • otyłość,
 • dieta uboga w błonnik,
 • częste biegunki lub zaparcia,
 • stosunek analny,
 • siedzący tryb życia oraz brak aktywności fizycznej,
 • niektóre rodzaje sportów np. kolarstwo,
 • powikłania po operacjach odbytu i krocza.

Jakie są objawy pojawienia się hemoroidów oraz jak im zapobiegać?

Ponieważ choroby hemoroidalne dotyczą ok 50% społeczeństwa warto wiedzieć na co zwrócić uwagę, ponieważ niektóre objawy ciężko skojarzyć z chorobami odbytu. Dokuczliwe swędzenie to jeden z pierwszych objawów, który niestety najczęściej jest lekceważony. Nie należy lekceważyć tego objawu, ponieważ jest on jednym z pierwszych i najprostszym do zdiagnozowania. Warto udać się wtedy do lekarza rodzinnego, który zdecyduje czy konieczna jest wizyta u proktologa. Kolejnym objawem może być pojawienie się śluzu w stolcu co wiąże się z podrażnieniem śluzówki, a także pojawieniem się stanów zapalnych. Następnie osoba posiadająca problemy z hemoroidami może spodziewać się uczucia niepełnego wypróżnienia, a także śladów krwi na papierze toaletowym. O zaawansowaniu schorzenia może świadczyć również wypadający guzek podczas wypróżnienia, który sam się cofa. Ostatnim, najbardziej zaawansowanym stadium żylaków odbytu jest całkowite wydostanie się ich na zewnątrz, konieczne jest wtedy ich operacyjne usunięcie. Jak powinno się w takim razie zapobiegać chorobom hemoroidalnym?

 • spożywaj posiłki bogate w błonnik, które pozwolą uniknąć Ci zaparć,
 • stosuj bawełnianą bieliznę,
 • dbaj o prawidłową higienę miejsc intymnych,
 • uprawiaj sporty np. pływanie, spacery,
 • jeżeli twoja praca związana jest z wieloletnim siedzeniem, co pewien czas zrób sobie przerwę oraz wybieraj twarde krzesła,
 • unikaj stosunków analnych
 • jeżeli pojawią się jakiekolwiek objawy, warto umówić się na wizytę do proktologa.

Jak walczyć z hemoroidami?

Metoda Barrona/gumkowanie – na nasadę guza zakłada się gumowy pierścień, który blokuje dopływ krwi do guza i powoduje jego obumarcie, a następnie odpadnięcie. Zdarza się, że po zabiegu występuje umiarkowany ból, aczkolwiek nie przeszkadza to w wykonywaniu codziennych czynności. Koszt jednego zabiegu to ok 400 zł.

Refundowane cięcie operacyjne – przeważnie wykonuje się to na dwa sposoby: metodą Milligana-Morgana, która polega na wycięciu guzków oraz pozostawieniu otwartych ran, dzięki czemu nie dochodzi do zwężania się odbytu. Kolejną metodą jest metoda Fergusona. Jest to bardzo podobna metoda do tej poprzedniej, natomiast powstałe rany są zaszywane, co plusuje szybszym gojeniem oraz mniejszym bólem.

Laseroterapia – ta metoda polega na naświetlaniu powstałych guzków laserem. Dzięki wysokiej temperaturze naczynia obkurczają się oraz zamykają co ostatecznie prowadzi do zniszczenia tkanek guzków. Koszt takiego zabiegu to ok 700 zł.

Metoda Morinagi – jest to nieinwazyjna operacja, przeważnie wykonywana w warunkach ambulatoryjnych bez znieczulenia. Polega ona na zamknięciu naczyń hemoroidalnych przez proktologa poprzez założenie na tętnicę szwów pod kontrolą sondy Dopplera. W niektórych placówkach wykonanie zabiegu jest możliwe w ramach NFZ, natomiast prywatnie koszt to ok 1500-2000 zł.

Hemoroidy - Ranking najlepszych leków na żylaki odbytu

www.i-apteka.pl

PROCTO-HEMOLAN Control 1000mg x 20 tabletek

Substancją czynną tego leku jest diosmina, która działa ochronnie na żyły i ogranicza ich skłonność do pękania. Tabletki podawane są doustnie i zmniejszają dodatkowo stan zapalny, który wynika z występowania choroby hemoroidalnej. Koszt opakowania tabletek to ok 26 zł.

www.i-apteka.pl

HEMORECTAL x 10 czopków

Lek przeciwzapalny oraz ściągający o działaniu miejscowym. Preparat podawany jest w formie doodbytniczej, dzięki czemu proces gojenia jest zdecydowanie szybszy. Hemorectal likwiduje również stany zapalne oraz uciążliwy świąd i ból. Koszt opakowania to ok 15 zł za opakowanie.

www.i-apteka.pl

PROKTOSANOL maść przeciw hemoroidom 40g

Maść homeopatyczna bogata w wyciągi roślinne, które trwale pomagają pozbyć się problemów z hemoroidami wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi. Maść posiada właściwości regenerujące, przyspiesza gojenie się ran, a także przynosi ulgę w uciążliwym swędzeniu i bólu. Koszt takiej maści to ok 15 zł.

www.i-apteka.pl

Hemorosan krioaplikator

Nowoczesne rozwiązanie w walce z hemoroidami. Krioaplikator pozwala pozbyć się opuchlizny, bólu, swędzenia, czy też obrzęku wywołanego przez guzki krwawnicze. Produkt jest wielokrotnego użytku, a ze względu na swoją bezpieczną budowę mogą używać go również kobiety w ciąży. Koszt krioaplikatora to ok 50 zł.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *