Zaćma – objawy zaćmy, ile kosztuje operacja zaćmy?

Z roku na rok coraz więcej osób w Polsce choruje na zaćmę. Już teraz szacuje się, że jest to ponad 800 tys. Warto zatem dowiedzieć się, czym dokładnie jest katarakta, jakie są jej objawy oraz jak z nią walczyć.

Co to jest zaćma?

Zaćma, nazywana inaczej kataraktą to postępujące mętnienie soczewki oka, które pojawia się najczęściej u osób powyżej 60. roku życia, a w większości schorzenie to dotyka kobiet. Zdarzają się również przypadki, że zaćmy doświadczają również osoby młodsze i spowodowane jest to wadą wrodzoną lub uszkodzeniem oka wynikającym z pracy w szkodliwych warunkach, przyjmowaniem niektórych leków, czy też przewlekłymi chorobami np. cukrzycą.  Soczewka oka z wiekiem traci swoją elastyczność przez co staje się coraz grubsza. Dzieje się tak, ponieważ w soczewce odkładają się cząsteczki białek oraz dochodzi do zgrubienia włókien. W efekcie powoduje to nieodpowiednie załamywanie cząsteczek światła oraz zmętnienie soczewki. Katarakta to choroba, której nie da się uniknąć aczkolwiek nie oznacza to, że każdy jest na nią narażony.

Rodzaje zaćmy

Można wyszczególnić kilka rodzajów katarakty, które różnią się od siebie miejscem zmętnienia w soczewce.

1. korowa

zmętnienie występuje w powierzchniowych warstwach soczewki, zaburzenie ostrości wzroku oraz podwójne widzenie to jedne z wielu objawów pojawiających się w zaćmie korowej.

2. jądrowa

zmętnienie pojawia się w jądrze soczewki, ten rodzaj katarakty postępuje powoli i nie powoduje zaburzeń ostrości w widzeniu, ale prowadzi do krótkowzroczności.

3. podtorebkowa tylna

zmętnienie pojawia się w tylnej torebce soczewki, schorzenie przebiega powoli, a objawy są nasilone. Ten rodzaj zaćmy utrudnia wykonywanie pewnych czynności codziennych.

Objawy zaćmy

Symptomy katarakty są słabo dostrzegalne przez chorego, ważnym jest aby w odpowiednim momencie interweniować i udać się do okulisty. Poniżej przedstawiamy listę objawów, które mogą świadczyć o rozwijającej się zaćmie.

 • widoczny oczopląs lub zez,
 • słabe widzenie po zmroku,
 • nadwrażliwość na światło,
 • problemy z oceną odległości,
 • blaknące/ciemniejące kolory,
 • pogorszenie ostrości widzenia,
 • lepsza widoczność po zmierzchu.

Wizyta u okulisty jest konieczna w przypadku pojawienia się jakiegokolwiek z tych objawów. Wczesne zdiagnozowanie zaćmy pozwala na przywrócenie pełnej ostrości widzenia. Czas odgrywa tutaj największą rolę, ponieważ zbyt późno zdiagnozowana zaćma może prowadzić do całkowitej ślepoty oraz komplikacji podczas operacji jej usunięcia.

Leczenie zaćmy

Okulista przy wczesnym stadium zaćmy może przepisać krople przeciwkataraktowe do oczu, aczkolwiek u większości chorych wymagane jest jednak leczenie operacyjne. Najczęściej stosowaną metodą w obecnych czasach jest metoda fakoemulsyfikacji, gdzie przy pomocy ultradźwięków lub przy użyciu specjalnego płynu rozbija się zmętniałą soczewkę i usuwa. Inną metodą usunięcia soczewki jest użycie głowicy OZiL, dzięki której można pozbyć się nawet bardzo twardej zaćmy. W usuwaniu katarakty stosuje się również metodę mikrocięcia, gdzie wykonuje się cięcia rzędu 1,5 mm, co umożliwia szybkie zagojenie rany. Po usunięciu zaćmy wszczepiana jest nowa soczewka, niestety NFZ refunduje tylko podstawową soczewkę sferyczną, a czas oczekiwania na zabieg waha się w przedziale od dwóch, nawet do czterech lat. Wszczepienie soczewki wieloaspektowej jest możliwe, ale tylko w klinikach prywatnych i nie jest refundowane. Koszt wszczepienia takiej soczewki wynosi ok 2 500 zł nawet do 4 000 zł za jedno oko. Polacy coraz częściej zabieg usunięcia zaćmy wykonują poza granicami kraju, na przykład w Czechach, ponieważ czas oczekiwania na zabieg jest zdecydowanie krótszy oraz istnieje możliwość doboru wszczepianej soczewki. Ponadto dyrektywa transgraniczna pozwala Polakom ubiegać się o zwrot kosztów leczenia.

Rekonwalescencja po operacji zaćmy

Po wykonanym zabiegu zaćmy przez kilkanaście dni nie można dotykać oka, aby nie doszło do powstania infekcji. Jednak już od razu po operacji można normalnie się poruszać, czy też kręcić głową bez obawy, że soczewka wypadnie. W ciągu pierwszych trzech dni po zabiegu należy zakraplać oczy kroplami z antybiotykiem co dwie godziny. W kolejnym tygodniu dawka zmniejsza się do czterech zakropleń dziennie. Ponadto warto unikać również niepotrzebnych aktywności fizycznych, takich jak jazda na rowerze, gra w siatkówkę, czy bieganie. Dozwolone natomiast jest schylanie się, noszenie zakupów o wadze maksymalnie do 4 kg oraz spacerowanie. Przeważnie pierwsza wizyta kontrolna u okulisty odbywa się po trzech tygodniach od wykonania zabiegu.

Zaćma - podstawowe informacje, które powinien znać każdy

Pierwsze objawy zaćmy można zauważyć już około 40. roku życia, komplikacje związane z pogorzeniem wzroku pojawiają się natomiast około 60. roku życia.

Katarakta może dotyczyć tylko jednego oka. Powszechne jest schorzenie obu oczu, aczkolwiek może ono dotyczyć tylko jednego. Może to wynikać na sutek urazu oka, dlatego tak istotnym jest, aby okulistę odwiedzać regularnie.

Zdarza się, że nie zawsze potrzebna jest operacja w wypadku zaćmy. Bardzo ważnym jest, aby otwarcie rozmawiać z okulistą, który na podstawie przeprowadzonego wywiadu może dobrać odpowiednie lekarstwa i środki.  


 • Karolina

  Świetny artykuł, można się wiele dowiedzieć.

 • Ireneusz

  Wie ktoś może czy taki zabieg boli?

 • Giena77

  Czas oczekiwania na taki zabieg to masakra. Człowiek się męczy tyle czasu, żeby po paru latach czekania zoperowali mu jedno oko.

 • Jagoda

  Giena77 jeżeli piszesz tak bo sama masz zaćmę to w Polsce faktycznie na NFZ ciężko się jej pozbyć, no chyba że masz kupe kasy to prywatnie. Ale zorientuj się jak leczenie wygląda w Czechach. Z tego co wiem to płaci się ok 500 zł, a resztę zwraca NFZ właśnie.

 • Ania.67

  Polecam metodę laserową usuwania zaćmy. Zabieg wykonany bardzo szybko, zero bólu w trakcie zabiegu jak i po nim. Oko musiało się wygoić, ale również był to proces bardzo szybki.

 • Karol

  Jaki jest czas oczekiwania na zabieg w Czechach?

 • Chomik

  Czy po zabiegu na zaćmę faktycznie można od razu wykonywać wszystkie podstawowe czynności? Czy istnieje jednak jakiś dyskomfort i trzeba swoje odleżeć?

 • Kasia.boska

  Czy wie ktoś może jak wyglądają kwestie makijażowe po operacji zaćmy? Jako pracownica eleganckiej drogerii niestety bez makijażu nie mogę się pokazywać, a nie wiem jak zareaguje oko po zabiegu.

 • Jagna

  Operacje na zacme robilam w czechach. Opieka super, polecam.

 • krzysiek

  Jestem po 40 i od pewnego czasu mam swiatlowstret, czy to moga byc poczatki zacmy?

 • Ola90

  Wiem że po zabiegu zaćmy używa się przez pewien cza kropli do oczu. Chciałabym wiedzieć od czego jest uzależniony dobór kropli po takiej operacji?

 • Tomek

  Operacja zaćmy to super sprawa. Strasznie się obawiałem zabiegu, ale w końcu mogę normalnie funkcjonować. Co prawda bardzo długo czekałem bo zabieg był refundowany w Polsce, ale warto było. Polecam!

 • Rafał

  Jakiego specjalistę polecacie w Katowicach? Byłem już u paru, ale każdy podaje inną diagnozę. Czytając ten artykuł myślę, że może być to zaćma.

 • Tamarka

  Witam serdecznie, u mojego synka stwierdzono zacme wrodzona. Jak wyglada taki zabieg u maluszkow i jak przechodza okres rekonwalescencji?

 • ANDRZEJ

  JUŻ STRACH MNIE OMINĄŁ BO ŚWIADOMOŚCI DODAŁ MI ARTYKUŁ – STRACH? BO MAM OBOJE RODZICÓW Z TYM SCHORZENIEM I NIESTETY ZA PÓŹNO LEKARZE PODJĘLI SIĘ LECZENIA ODSTAWIAJĄC NA CO RAZ ODLEGLEJSZE TERMINY ZABIEGU

 • ja

  NFZ finansuje reklamę dla Czechów ? Czas oczekiwania to od 4 tygodni a nie 2 lata !

 • jot23

  Trochę, znieczulenie miejscowe. Przynajmniej na NFZ w Kaliszu – bezpłatnie, krótki czas oczekiwania.

 • emerytp

  W 2014 r. czas oczekiwania /NFZ/ – 3 lata jedno oko. Drugie oko 1 rok w Wojewódzkim Szpitalu Okulistycznym Kraków. Obecnie 76 lat i dobrze widzę po zabiegach

 • lecki222

  Tu czytam, że po OP Zaćmy mam się zgłoszć kilka tygodni po zabiegu do okulisty. Wszędzie indziej NA DRUGI DZIEŃ po zabiegu! Kogo słuchać?

 • lecki222

  „Przeważnie pierwsza wizyta kontrolna u okulisty odbywa się po trzech tygodniach od wykonania zabiegu.”
  Czy to jest komunikat Urzędu Statystycznego?
  To ma być wskazanie dla pacjenta! Następnego dnia po OP czy kiedy chcesz?

 • Bożena z Gliwic

  Miałam operacje w obu oczach, oczywiście kolejno, w Ostrawie, w maju, czerwc 2019 r. Czekałam miesiąc od zgłoszenia, korzystałam z usług firmy One Day Clinic- polecam ich stronę internetową,jest dużo szczegółów ( firma polska, operują Czesi, przewóz, hotel itd). Pierwsza kontrola do 24 godz., nastepna po ok. 2 tygodniach. Dopłaca się do lepszej soczewki, różnie, podstawowa kosztuje ok. 300 zł ( za przewozy, hotel), wszystkie formalności w NFZ załatwia firma. W Polsce, jeśli się chce lepszą soczewkę to NFZ nic nie dopłaca, jeśli się to zrobi za granicą, to jest zwrot. Jestem bardzo zadowolona z jakości soczewki i usługi, choć ze względu na zaawansowanie choroby nie wszczepiono mi bardzo skomplikowanej s., którą chcialam

 • Urszula

  Od pewnego czasu (ok. 2 tygodnie) przed lewym okiem, od strony zewnętrznej, widzę czarną plamkę, coś takiego jakby latała muszka. Czy to może być objaw zaćmy lub innej wady wzroku? Mam 70 lat, okulary +4,75.

 • Jadwiga

  Jakie wady wrodzone oka są najczęstszą przyczyną zaćmy u osób młodych?. Czy operację tego schorzenia można
  powtórzyć?. Przy jakich wartościach dioptrii zaleca się operację ?. Od czego zależy dobór soczewek?. Poleca się
  soczewki wieloaspektowe. Kiedy są one przeciwwskazane?.

 • Katka

  Również polecam operację zaćmy w Czechach , moja babcia była w jednej z Klinik w Cieszynie Czeskim, jest zachwycona. Dopłaca sie do lepszej soczewki , a reszte zwraca NFZ , a procedura zwrotu zajmuja sie ludzie z tej Klinki. Kwalifikacja i zabieg są w jednym dniu . Babcia czekała tydzień na zabieg. Mogę podać namiary na Klinike jakby ktoś był zainteresowany

  • Stanisław

   Katka!
   Po objawach wnioskuję, że może mam zaćmę w jednym oku. Wybieram się do lekarza i szukam namiarów na dobrego specjalistę, który rozpoznałby chorobę i zaradził problemowi. Ostatnią korektę okularów miałem ponad pół roku temu. Czy w Cieszynie warto byłoby zaczynać diagnozowanie, czy dopiero z gotowym wskazaniem tam się kontaktować? Do Cieszyna wykorzystując autostradę A4 mam ponad 350 km. Z góry dziękuję za informację!

  • Mikołaj

   Witam, proszę o adres kliniki, serdecznie pozdrawiam, Mikołaj.

  • Danuta

   Katka. Bardzo proszę o podanie namiaru na Klinikę w Cieszynie Czeskim, jestem zainteresowana zabiegiem zaćmy. Z góry dziękuję, pozdrawiam.

  • Danka

   Poprosiłabym o namiary na tą klinikę. Czy wszczepiają soczewki przy których nie potrzeba już okularów. Pozdrawiam

  • Adam

   Jak bys mogla dac namiary do tej kliniki w Cieszynie to bymbyl bardzo wdzieczny

  • Barbara

   Katka podaj nazwe i adres kliniki, oraz telefon chętnie skorzystam

  • Operacja zaćmy

   Witam, proszę podać mi namiary na klinikę w Czechach – chodzi o operację zaćmy. Pozdrawiam

  • Małgorzata

   Ja jestem zainteresowana adresem tej kliniki. Bardzo proszę o adres kliniki w Czechach. Z góry dziekuję.

 • Krzysztof

  Operację zaćmy miałem wykonaną w Polanicy Zdrój przez dr Marszalik w tamtejszym szpitalu komercyjnie. Indywidualnie dobierane są soczewki do schorzenia oka. Po operacji w następnym dniu jest badanie oczu.Zabieg nie boli, a wyniki spektakularne. Jest to zabieg jednego dnia/ można wracać do domu/ jak daleko. Jest możliwość zakwaterowania w hoteliku przyszpitalnym za jedyne 50 zł doba. Polecam dr Piotr Marszalik ordynatora okulistyki w Polanicy Zdrój.

 • Janek

  Nie jest prawdą o terminach zabiegu dla – NORMALNYCH PACJENTÓW. Znam kilka osób, które były za granicą po ” lepsze soczewki” . Nie widzą różnicy w widzeniu przed dolegliwością zaćmy tzn. WADA WZROKU – OSTROŚĆ
  /nie objawy zmętnionej soczewki / bardzo mało poprawiły się. np z +2,5 na +1,5.Oczywiście usunięcie zaćmy uważam za wielką umiejętność w okulistyce. Bardzo dziękuję lekarzowi który robił zabieg na moich oczach w W-wie na ul. Szaserów /.Czekałem w XII 2018 roku- 41 dni. + badania i zgoda lekarza rodz.w przychodni – ok. 5 dni . Wizyta w szpitalu w dniu zabiegu – 1 dzień,/ pobyt około 6 godzin /, zabieg około 15 minut.Jestem szczęśliwy ,mam okulary takie jak przed zaćmą +2,0. Jeszcze tylko drobiazg , koszt zabiegu …BRAK . Pozdrawiam

  • bozena2222

   Dwa zabiegi miałam w Szpitalu w Chrzanowie. Prywatnie 2500 od każdego oka, plus wizyta o ile pamietam 80 złi oczywiscie plus krople. Nie żałuje ani grosza. Zaćma, jaskra i 11 dioptrii, cylindryczne. Po zabiegach 1,5 do telewizora i komputera a do tej pory chodzę bez okularów, nawet problemy z jaskrą ustąpiły – a leczyła mnie p dr Papierniak w Krakowie na Długiej – to niesamowite jak zmieniło się moje samopoczucie i życie po tych zabiegach mimo bardzo zaawansowanej cukrzycy i innych przyjemności „trzeciego wieku”. Mogę tylko wyrazić wdzięczność i dziękować.

 • Maria

  Poprosze namiary odn .zabiegu zacmy w Czechach,od czego zaczac, bede wdzieczna.Maria. dlaczego nikt nie moze podac namiarow?bardzo to ulatwi innym.

 • zorba

  Nawet nie wiem co mi naprawde zrobili w oczy. Usunięcie zaćmy to zabieg rutynowy – wchodzisz na oddział i po zabiegu wracasz do domu, a ja w rok po zabiegu dowiedziałem się przyopadkiem że przeszczepiono mi gały. Wszczepiono sztuczne soczewy i wtedy zdałem sobie sprawę z cudu odzyskania wzroku bo przed zabiegiem miałe wadę – 9 i -12 po zabiegu „sokole oko dosłownie”.. Problem pojawił się w kwietniu zeszłego roku. Idiota psychol próbował wyłączyć mi prąd wkrapiając substancję do lewego oka, niestety nie udało mu się zabić mnie doszło tyljko do cięźkiego uszkodzenia ciała w postaci zmętnienia soczewki oka lewego [tej jebanej sztucznej soczewy która jest chyba materiałem bardzieł wytrzymałym niż naturalna soczewka – chyba dlatego przeżyłem[]. Chryja się zaczęła bo jestem prawnikiem i zdałem sobie dopiero wtedy sprawę z ogromu problemu. Zabiegi bez zgody pacjentów, pobieranie bez ich zgody tkane delikatny jestem – problem na somatykach jest makabra. Bójta się ludziska cokolwiek tam zjeść. tyle.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Gaba

  Proszę o adres kliniki w Cieszynie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *