Implant zęba – jakie są rodzaje implantów, ile kosztuje, cena implantów na rynku.

Każdemu zależy na pięknym uśmiechu i zdrowych zębach. Odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej oraz regularne wizyty u dentysty mogą zapobiec pewnym choroby, które prowadzą do pojawienia się próchnicy, a w efekcie powodują wypadanie zębów. Wstawienie implantów w miejsce ubytków to najnowocześniejsza i najwygodniejsza metoda uzupełniania uzębienia, dzięki czemu można zlikwidować kompleksy spowodowane brakami zębów, czy też dyskomfort przy używaniu ruchomej protezy.

Jakie są rodzaje implantów?

Implant zęba to sztuczny korzeń wykonany z tytanu, na którym osadza się koronę imitującą naturalny ząb. Istnieje wiele materiałów, z których może być wykonana korona. Materiał, z którego wykonana jest korona wpływa na cenę implantu oraz jego trwałość, Wyróżnia się implanty:

 • metalowe – wykonane z różnych stopów metali. Metoda niechętnie stosowana wśród pacjentów, ponieważ ząb nie współgra z naturalnym kolorem uzębienia,
 • metalowe z licowaniem porcelanowym – najczęściej stosowana metoda, bardzo trwały metalowy implant pokryty porcelaną, która idealnie imituje naturalny kolor zębów,
 • metalowe z licowaniem akrylowym – przód implantu pokryty jest akrylem, który odzwierciedla naturalny kolor zębów, niestety metoda jest rzadko stosowana przez swoją nietrwałość i brak estetyki,
 • akrylowe – implanty wykonane z akrylu odzwierciedlają naturalny kolor zębów, niestety są bardzo nietrwałe, dlatego stomatolodzy przeważnie używają ich jako uzupełnienia tymczasowego,
 • cyrkonowe – bardzo wytrzymałe, nie zmieniają smaku spożywanych potraw i najbardziej ze wszystkich stosowanych metod, odzwierciedlają naturalny wygląd i kolor zęba.

Jak przebiega przygotowanie do zabiegu implantacji?

1. Wizyta u stomatologa

Pacjent musi się pierw zgłosić do dentysty, który przeprowadza z nim ogólny wywiad, sprawdza stan uzębienia, bierze pod uwagę wszystkie nałogi, choroby i stosowane dotychczas leki.  

2. Szczegółowe badanie

Podstawowym badaniem, wymaganym przy podjęciu leczenie implantologicznego jest RTG pantomograficzne. Na tej podstawie specjalista ocenia, czy tkanka miękka ma odpowiedni kolor i grubość, a także czy ilość i jakość kości szczękowej jest odpowiednia.

3. Przedstawienie planu leczenia oraz doboru właściwej metody

Zdobyte przez stomatologa informacje pozwalają określić dobór właściwych implantów oraz wyznaczyć termin zabiegu.

Etapy zabiegu zakładania implantu

Etap I

W pierwszej kolejności stomatolog wykonuje zdjęcie pantomograficzne, na którego podstawie może określić aktualny stan uzębienia. Wszczepienie korzenia implantu odbywa się przy użycia znieczulenia miejscowego i trwa od 30 minut do 2 godzin. Następnie dentysta wierci otwór w wyrostku zębodołowym, dzięki czemu można wkręcić implant. Następnie dziąsło jest zaszyte, aby korzeń nie był widoczny w jamie ustnej. Proces gojenia trwa około 3 miesięcy. W tym czasie implant zostaje otoczony tkanką kostną, która jest właściwym umocowaniem dla implantu, a organizm nie traktuje tytanowego korzenia, jako obce ciało. 

Etap II

Kolejnym etapem jest odsłonięcie zagojonego implantu w celu umiejscowienia śruby gojącej. Przyspiesza to proces gojenia błony śluzowej oraz pozwala wymodelować dziąsło pod uzupełnienie protetyczne. Proces regeneracji trwa przeważnie około 14 dni, po tym czasie można przystąpić do umieszczenia korony.

implanty zębowe
Implant zęba

Etap III

Podczas pierwszej wizyty u dentysty, wykonywane są wyciski, na podstawie których można przygotować łącznik, na którym osadzona jest korona oraz sztuczny ząb, którego kolor również ustalany jest z pacjentem podczas pierwszej wizyty u stomatologa. Lekarz na ostatniej wizycie mocuje łącznik do śruby implantu. Po upewnieniu się, że połączenie jest stabilne, specjalista zakłada koronę protetyczną.

Rodzaje implantów
Cena implantów

Implanty zębowe, a przeciwwskazania

Przed przystąpieniem do wszczepienia implantu, dentysta ocenia wszelkie przeciwwskazania do wykonania zabiegu implantacji. Bezwzględną barierą do wykonania zabiegu są ciąża, nieleczona cukrzyca, padaczka, wszelkiego rodzaju nowotwory, czy też młody wiek pacjenta ( szczęka rozwija się do 17 roku życia). Przeciwwskazania takie jak palenie tytoniu, wady serca, choroba Parkinsona, czy też wady zgryzu pozostawia się do oceny lekarzowi prowadzącemu, który stwierdza czy zabieg może być przeprowadzony. Do ostatniej grupy barier należą przeciwwskazania miejscowe, czyli stany zapalne błony śluzowej, schorzenia występujące w miejscu wszczepienia implantu, zbyt mało miejsca lub jego brak na wstawienie implantu lub za mała wysokość i szerokość wyrostka zębodołowego, w którym miał być umiejscowiony implant.

Implanty zębowe – komplikacje

Wszczepienie implantu zęba może powodować pewne powikłania. Jest to ciało obce dla organizmu, dlatego istnieje ryzyko, że implant zostanie odrzucony. Jeżeli implant zostanie prawidłowo zamocowany, oczywiście ryzyko jego odrzucenia maleje, aczkolwiek w niektórych przypadkach mogą pojawić się dolegliwości takie jak obrzęk, bóle sąsiadujących zębów, gorączka, bóle gardła, osłabienie, a także trudności z jedzeniem i piciem. Warto skonsultować się wtedy ze stomatologiem, który przyjrzy się problemowi i zaleci środki postępowania.

Implant zęba – cena

ILE KOSZTUJE IMPLANT ZĘBA?

ETAP DIAGNOSTYKI

Koszt pierwszej konsultacji z uwzględnieniem wykonania zdęcia pantomograficznego oraz tomograficznego 3D to koszt ok 350 zł.

W niektórych przypadkach wykonywane są również zabiegi sterowanej regeneracji kości oraz podniesienia dna zatoki szczękowej. Przedział cenowy tych zabiegów to koszt od ok 1200 zł do  2000 zł.

ETAP CHIRURGICZNY

Za założenie implantu tytanowego płaci się przeważnie ok 2500 zł, natomiast za cyrkonowy  ok 3000 zł. 

Odsłonięcie implantu, mocowanie śrub gojących i zdjęcie szwów bardzo często jest już wliczone w cenę implantu. Gdyby jednak tak nie było, koszt pojedynczej usługi wynosi ok  100 zł.

ETAP PROTETYCZNY

Założenie korony metalowo-porcelanowej to koszt ok 600 zł, natomiast pełnoceramicznej to kwota ok 1300 zł.

Koszt łącznika tytanowego to kwota rzędu ok 800 zł, a cyrkonowego powyżej 1000 zł. Nierzadko się zdarza, że koszt korony liczony jest z uwzględnieniem łącznika.


 • Kazik

  U mnie cały proces założenia implantu trwał ok pół roku.

 • Dorota

  Każde pieniądze wydane na wszczepienie implantu nie idą w błoto. Jestem zachwycona swoim nowym wyglądem, po wstawieniu implantu zmieniły mi się rysy twarzy.

 • Damian

  nie zaluje wszczepienia implantu, w koncu moge pięknien wygladac

 • Janusz

  Co uważacie o implantach zygomatycznych?

 • Rafał

  dobrze, że w wiekszości gabinetów stomatologicznych wprowadzono system ratalny.Teraz większa liczba osób będzie mogła wykonać zabieg.

 • Barbara

  Proszę o podanie spisu placówek, gdzie mozna taki zabieg wykonać w przyzwoitej cenie

 • Mariolka B.

  Bardzo długo zwlekałam z założeniem implantu, wydawało mi się to strasznie drogą inwestycją. Jednak to jest inwestycja w siebie, więc warto! Moja samoocena bardzo wzrosła już nie mówiąc o kwestiach jedzenia.

 • Joanna

  Na lekarzy trzeba w temacie implantów bardzo uważać. Trafiłam na takiego, który obiecywał mi implant bardzo szybko, za dużo o samym zabiegu nie opowiadał a później działy się różne kwiatki jak przyszło co do czego.

  • weterynarz

   Dziekuje za szczera wypowiedz bo w wiekszosci ludzie sie boja mowic i pisac jak naprawde sprawa z implantami wyglada. Wszedzie gdzie czytam to pisza jacy to cudowni dentysci a tak to nie dziala bo nie ma cudow ludzie sa tez omylni

 • Renata

  czy zalozenie implantow boli?

 • antoś muzykant

  implant to z głowy tomograf

  • WM

   Implant nie przeszkadza w wykonywaniu badań tomografii komputerowej. Tomograf to promieniowanie rentgenowskie. W żaden sposób nie oddziałuje z implantem.

  • Amira

   „Z głowy” to rezonans magnetyczny nie tomograf

 • Jagoda

  Mam pytanie odnośnie wstawienia implantu. Jeżeli mam implant zakładany przy znieczuleniu to jest możliwość że mimo wszystko będę to czuła?

 • Ranczer

  Czy można np. na 3 implantach założyć dolne lub górne uzębienie ?.

 • Marta

  Ja mam implant z Corten Medic i zgadzam się, że trzeba wybrać odpowiedniego specjalistę żeby implant był na lata

 • Bogdan

  Wybranie odpowiedniego stomatologa, który wykona zabieg to podstawa. Implant jest na całe życie, więc lepiej poświęcić dużo czasu na wybór specjalisty.

 • Marek

  Czy można np. na 3 implantach założyć dolne lub górne uzębienie ?.

 • Roman

  implanty konieczne do załozenia mostu szczęki gornej i dolnej

 • dentysta od implantow

  skladam skarge na stomatologa klosa,to rakarz nie dentysta.unikajcie go jak ognia,patalach.

 • Michallo

  moim zdaniem lepiej wszystko skonsultować z lekarzem. on wytłumaczy nam każdą wątpiwość. jak ja robiłam implanty w corten medic nie miałam o nich żadnego pojęcia i lekarz cierpliwie tłumaczył mi każdą kwestię 🙂

 • Miki

  Można robic i TK, i RM z implantem.
  Mam kilka i robiłem Rezonans magnetycznyj głowy.
  Dla badania implanty nie przeszkadzyją.

 • Ann

  A ja za niedługo mam kolejny zabieg wszczepienia implantu, gdyż poprzedni mi się nie przyjął. Jestem malo odporna na ból, już mi nie dobrze jak o tym pomyśle.

 • Klara

  ja mam 6 implantów na górze, 4 na dole. Na nich osadzone protezy cyrkonowe. Wygląda i użytkuje się jak własne zęby. Myję zęby szczotką manualną, pastą bez fluoru, używam irygatora 1 raz w tygodniu. Raz na pół roku jestem w klinice na czyszczeniu i przeglądzie. Za poniesiony koszt implantów, kupiłabym luksusowy samochód, część kwoty skredytowałam w klinice, raty 0%. Nic mnie nie bolało podczas zabiegu, ani po. Dostałam receptę na mocny lek przeciwbólowy, wykupiłam, ale nie wzięłam, nie potrzeba było. ŻADNEGO BÓLU OD POCZĄTKU DO KOŃCA!!. sama nie mogę w to uwierzyć. Nie żałuję poniesionych kosztów. Czuję się cudownie

 • Pacjent

  Wybór lekarza i rodzaju implantów to podstawa. Implanty nie są na całe życie. Max. gwarancja to 10 lat. Wiem co mówię ,miałam usuwany implant, pomimo bardzo dobrej higieny i stosowania irygatora wytworzył się ropień, leczenie antybiotykami nie pomogło. Usunięto mi implant. Następny do usunięcia, BÓL WOKÓŁ IMPLANTU. LECZENIE LASEREM TEZ NIE POMOGŁO.
  IMPLANTY TO ALTERNATYWNA METODA UZUPEŁNIEŃ. PAMĘTAJCIE O MARKETINGU. GDY COŚ PÓJDZIE NIE TAK ,TO ZAWSZE WINIEN JEST PACJENT.
  JEŚLI SIĘ ZDECYDUJECIE TO IMPLANTOLOG Z DOŚWIADCZENIEM I ZE SZKOLENIAMI. SPRAWDZAJCIE.
  TO DUŻE PIENIĄDZE, NIE DO ODZYSKANIA, NIE MÓWIĄĆ O BÓLU I NIECHĘCI INNYCH LEKARZY DO POPRAWEK.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *