Przeszczep włosów w Turcji – dlaczego jest taki popularny?

Od kilku lat coraz więcej osób z Europy, Rosji, czy krajów Arabskich masowo odwiedzają Stambuł. Wizyty te nie są spowodowane chęcią spędzenia wakacji, czy urlopu, ale odbywają się na tle medycznym. Tureckie dane ujawniają, że w 2018 roku Turcję odwiedziło ponad 850 tysięcy zagranicznych turystów w celu przeszczepienia włosów! Te liczby z roku na rok rosną, zwłaszcza iż nie da się ukryć, że zabiegi w Turcji potrafią być tańsze o około 90% niż w wielu innych krajach na świecie. Dzieje się tak, ponieważ Turcja nie znajduje się w strukturach UE. Zabieg cieszy się głównie zainteresowaniem wśród mężczyzn. Głównymi zaletami, które tak zachęcają osoby chcące wykonać zabieg przeszczepu włosów jest niska cena zabiegu w stosunku do jakości jego przeprowadzenia przez chirurgów plastycznych.

Metody przeszczepiania włosów w Turcji – FUE i DHI

Bardzo łatwo spotkać na ulicach Stambułu mężczyzn z charakterystycznymi opaskami na głowie, czy podrażnieniami w miejscu potylicy. W Stambule jest ponad 350 placówek, które wykonują zabiegi przeszczepiania włosów. Przeszczep włosów wykonywany jest metodą FUE i DHI. Oczywiście to chirurg plastyczny podejmuje decyzje o wyborze metody transplantacji.

Metoda FUE

Przeszczep włosów metodą FUE polega na pobieraniu pojedynczych zespołów mieszkowych w okolicy dawczej. Powstają przy tym mikroskopijne blizny, które są niewidoczne gołym okiem. W tej metodzie przeszczepia się wszystkie niezbędne struktury włosa wraz z komórkami macierzystymi, które wpływają na wzrost tego włosa. Metoda FUE stosowana jest głównie u młodych osób, które chcą uniknąć powstania brzydkich i widocznych blizn. Dodatkowo metodę FUE stosuje się przy korekcjach niewielkich powierzchni łysienia takich jak zakola, czy broda. Metoda ta sprawdzi się najlepiej również u osób, które mają tendencje do powstawania dużych zbliznowaceń. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i trwa od ok 2 do 4 godzin. W większości przypadków pacjent zaraz po zabiegu opuszcza klinikę i nie ma konieczności zakrywania głowy, chyba że inaczej zadecyduje lekarz. Dodatkowym plusem tej metody jest fakt, że skóra głowy goi się już po ok 1-2 tygodniach.

Metoda DHI

Metoda DHI to najnowsza metoda przeszczepiania włosów polegająca na bezpośredniej implantacji mieszków włosowych. Mieszki włosowe są pobierane z wcześniej wyznaczonej strefy dawczej za pomocą specjalnego pióra medycznego. W odróżnieniu do metody FUE etapy pobierania i implementacji włosów przebiegają w tym samym czasie. Dzieje się tak dzięki użyciu pióra choi. Sam zabieg przeprowadzany jest również w znieczuleniu miejscowym. Dzięki piórze choi mieszki włosowe zostają przeszczepione pod odpowiednim kątem, dzięki czemu zachowany jest naturalny model wzrostu włosów. Pacjent po wykonaniu zabiegu praktycznie od razu może opuścić klinikę. Preferowane jest jednak okrycie głowy przy użyciu specjalnych opasek. Dzięki tej metodzie można uzyskać znacznie większą gęstość włosów w miejscach dotkniętych przerzedzeniem, a także spada ryzyko uszkodzenia istniejących mieszków włosowych przy zabiegu.

Zabieg PRP

Niezależnie od metody wykonania przeszczepu włosów, po jego wykonaniu zaleca się również zabieg PRP. Polega on na wstrzykiwaniu osocza wysokopyłkowego, które sprzyja gojeniu się skóry głowy po implementacji.

Ile kosztuje zabieg przeszczepienia włosów w Turcji?

Ceny uzależnione są tak naprawdę od tego, czy organizujemy wyjazd i zabieg na własną rękę, czy korzystamy z usług polskich pośredników. Jeżeli decydujemy się na organizację takiej podróży samemu należy wziąć pod uwagę koszty biletów w obie strony, kilkudniowy pobyt w hotelu, a także sam koszt zabiegu (wliczony jest w to również zabieg PRP) , który w Stambule wynosi ok 1800 euro. Skorzystanie z pomocy polskich pośredników może się w tym przypadku okazać strzałem w dziesiątkę, ponieważ jest to koszt ok 3000 euro (w zależności od metody, którą zostanie wykonany zabieg). W tą cenę są wliczone już zakupy biletów w dwie strony, transfer na terenie kraju, konsultacje medyczne, zabieg przeszczepu włosów, zabieg PRP, a także kilkudniowy pobyt w hotelu wraz z wyżywieniem oraz pomoc tłumacza. Sama myśl odbycia się zabiegu może być dla pacjenta bardzo stresująca, natomiast korzystając z opcji, którą oferują polscy pośrednicy, pacjenci oszczędzają przede wszystkim czas i mogą skupić się na przygotowaniach do zabiegu.

Najczęściej zadawane pytania

Jak długo trwa pobyt w Stambule?

Wyjazd związany z przeszczepem włosów trwa 3 dni. Po przylocie do Stambułu wykonywane są u pacjenta badania krwi. Kolejnego dnia wykonywany jest zabieg przeszczepu włosów. Trzeci dzień jest dniem kontrolnym. Jeżeli wszystko goi się prawidłowo to pacjent może wrócić do domu. Dzięki skorzystaniu z pomocy polskich pośredników, pacjenci mają zagwarantowany hotel zaraz obok kliniki. Dzięki temu pobyt można połączyć ze zwiedzaniem Stambułu, który jest największym miastem w Turcji.

Jak długo pacjenci czekają na ostateczny efekt?

Przeważnie włosy w obszarze, w którym zostały pobrane zaczynają rosnąć w trzecim/czwartym miesiącu. Z każdym kolejnym stają się one coraz gęstsze. Po pół roku widoczny jest już znaczny efekt, natomiast po roku można mówić o ostatecznym efekcie terapii.

Czy u pacjenta mogą wystąpić skutki uboczne?

Przeszczep włosów nie jest zabiegiem ryzykownym. Dzięki stosowaniu się do zaleceń lekarza, regularnemu myciu skóry głowy i przyjmowaniu leków, ryzyko pojawienia się działań niepożądanych jest minimalne. Do takich działań może należeć zaczerwienienie skóry lub jej wysuszenie, swędzenie.

Czy osoba z cienkimi włosami kwalifikuje się na przeszczep włosów?

Zdecydowanie tak. Warto jednak zwrócić uwagę, że efekt u osób z cienkimi włosami nie będzie jednak tak spektakularny jak u osób z grubymi włosami. Dzięki doświadczeniu lekarzy, którzy wykonują transplantację, warto jednak umówić się na konsultację. Każdy przypadek bowiem jest rozpatrywany indywidualnie przez chirurga plastycznego.

CO JESZCZE POWINIENEŚ WIEDZIEĆ O PRZESZCZEPIE WŁOSÓW?

Czy po zabiegu należy zmienić dietę?

Zmiana diety z pewnością jest zalecana. Należy wzbogacić organizm o potrzebne witaminy i minerały, które pozytywnie wpłyną na wzrost włosów. To właśnie dlatego zalecane jest spożywanie dużej ilości owoców, warzyw, czy mięsa. Po przylocie do Stambułu wykonuje się szczegółowe badania krwi, dzięki którym w razie niedoboru pewnych witamin, lekarz może zalecić przyjmowanie suplementów.

 

Jak myć i dbać o skórę głowy po zabiegu?

Po przeszczepie włosów lekarz zaleca mycie włosów codziennie. Pacjenci otrzymują specjalną piankę oraz szampon. Piankę należy stosować przez pierwsze 10 dni po wykonanym zabiegu, a następnie szampon do momentu skończenia opakowania. Po zużyciu kosmetyków należy zaopatrzyć się w szampon o neutralnym pH i stosować go przez ok pół roku.

Czy przed zabiegiem należy ogolić głowę?

Nie należy golić włosów przed przylotem do kliniki. Dzięki temu lekarz będzie mógł określić gęstość, a także kierunek w którym rosną włosy. Ogolić głowę warto natomiast bezpośrednio przed samym zabiegiem, dzięki temu lekarze będą mieli najlepszy pogląd na całą sytuację. Dodatkowo ogolenie całej głowy przed zabiegiem zmniejsza ryzyko wystąpienia świądu bezpośrednio po transplantacji.

Czy to prawda, że można przeszczepić również brodę i brwi?

Jak najbardziej istnieje taka możliwość. Zabieg odbywa się na takiej samej zasadzie co przeszczep włosów głowy. Mieszki włosowe pobierane są z obszaru dawczego, Następnie wszczepiane są w odpowiedni obszar, aby zagęścić brodę lub brwi. Jeżeli ilość włosów w obszarze dawczym jest niewystarczająca to nie można niestety wykonać zabiegu. Dodatkowo pacjent, który chce wykonać zabieg przeszczepu brody lub brwi musi mieć skończone minimum 20 lat.

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *