Czyszczenie uszu – jak czyścić uszy, jaki preparat do czyszczenia uszu wybrać?

Nie od dzisiaj wiadomo, że stosowanie patyczków higienicznych do czyszczenia uszu jest poważnym błędem, ponieważ zamiast usuwać nadmiar woskowiny, przepychamy ją w dół przewodu słuchowego. Nieprawidłowe czyszczenie uszu prowadzi do nadmiernego wytwarzania się woskowiny usznej oraz powstawania stanów zapalnych. Patyczek higieniczny służy tylko i wyłącznie do czyszczenia małżowiny usznej. Obecnie rynek jest pełen środków, którymi bezpiecznie można czyścić uszy, dlatego w tym, artykule dowiesz się jak prawidłowo je czyścić oraz na co zwrócić uwagę przy doborze odpowiedniego preparatu.

Kiedy czyścić uszy?

Mimo, że czyścimy uszy próbując pozbyć się woskowiny, jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania przewodów słuchowych. Woskowina wytwarzana jest przez gruczoły umiejscowione w uchu, aby chronić błonę bębenkową przed ewentualnym dostaniem się do ucha wewnętrznego różnego typu bakterii, wirusów, czy grzybów.

Preparaty do czyszczenia uszu zaleca się w przypadkach:

  • wrodzonego zwężenia przewodu słuchowego,
  • u osób starszych, którzy posiadają zmniejszoną aktywność gruczołów, przez co woskowina zasycha i tworzy się twardy czop z woskowiny,
  • podczas częstych kąpieli bądź nurkowania,
  • trudnych warunków pracy (miejsca, w których jest duże zapylenie)
  • u osób używających aparatów słuchowych,
  • u małych dzieci,
  • kiedy występuje uczucie zatkanych uszu.

Co powinien zawierać skuteczny środek do czyszczenia uszu?

Aktualnie na rynku jest wiele środków do czyszczenia uszu dostępnych bez recepty. Warto jednak zwrócić uwagę na skład, aby wybrać preparat jak najbardziej skuteczny. Zaleca się wyroby, których podstawą składu jest woda morska, a także olejki eteryczne, których zadaniem jest rozpuszczenie zalegającej woskowiny. Wśród popularnych środków do czyszczenia uszu wyróżnia się spraye oraz krople. Wyroby, w których skład wchodzi naturalna oliwa z oliwek doskonale natłuszczają przewód słuchowy oraz zmiękczają woskowinę, która w łatwy sposób wydostaje się z ucha. Różnorodność specyfików pozwala stosować je już u dzieci od 3 miesiąca życia. Są to środki, które można używać długoterminowo oraz profilaktycznie. Dodatkowe substancje, takie jak: alantoina, lanolina, gliceryna, olej jojoba, migdałowy, ciekła parafina, czy też olejki eteryczne ( cytrynowy, miętowy, z drzewa herbacianego, lawendowy) działają przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie oraz łagodzą podrażnienia, w wypadku wystąpienia twardego czopu woskowinowego.

Jak prawidłowo aplikować preparaty do czyszczenia uszu?

Jeżeli zdecydowaliśmy się na używanie kropli do uszu, pierw warto ogrzać w rękach buteleczkę, dzięki czemu płyn nabierze pokojowej temperatury. Następnie należy przechylić głowę w sposób, który umożliwi wlanie kilku kropel substancji i odczekać w tej samej pozycji około minutę, dzięki czemu krople równomiernie się rozprowadzą. Przy wyborze sprayu nie ma potrzeby przechylania głowy oraz czekania, ponieważ zaaplikowany środek od razu rozchodzi się proporcjonalnie. Aby dbać o prawidłową higienę uszu, preparaty powinno stosować się 2-3 razy w tygodniu, natomiast w celu usunięcia twardych czopów woskowiny częściej.

Najlepsze preparaty do czyszczenia uszu - ranking

AKUSTONE

Wyrób medyczny, który pomaga usunąć korki woskowinowe i zapobiega ponownemu ich powstawaniu. W skład sprayu wchodzą składniki takie jak: olej jojoba, oliwa z oliwek, parafina ciekła, olej migdałowy, witamina E, polisorbat 80. Koszt preparatu to ok 13 zł.

www.doz.pl

FONIX HIGIENA USZU

Preparat, który pomaga usunąć woskowinę z uszu. Środek ma podwójne działanie ponieważ wymywa ucho i rozpuszcza gromadzącą się w nim woskowinę. W skład produktu wchodzą: fitoskwalan, olejek miętowy oraz olej mineralny. Koszt preparatu to ok 19 zł

www.doz.pl

OTOVAX

Wyrób medyczny przeznaczony do higieny uszu. Jego działanie polega na rozmiękczaniu i rozpuszczaniu woskowiny usznej. W skład preparatu wchodzą: olejek terpentynowy, olej parafinowy lekki, trójglicerydy średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych. Koszt preparatu to ok 13 zł.

www.doz.pl


  • andrew

    Po AKUSTONE ucho zatkało mi się całkowicie,laryngolog na płukaniu stwierdził że to wina właśnie akustone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *