Choroby tarczycy, objawy tarczycy, jakie badania na tarczycę – Co trzeba wiedzieć?

Narządem, który odpowiada za funkcjonowanie organizmu jest na pewno tarczyca. Zaburzenia tarczycy objawiają się dotkliwie odczuwalnymi skutkami. Liczba osób z chorą tarczycą z roku na rok rośnie, a najczęściej występującymi chorobami tarczycy na pewno jest jej nadczynność, niedoczynność, a także choroba Hashimoto oraz Gravesa-Basedowa. Dowiedz się szczegółowych informacji o każdym z typów choroby, jak rozpoznać objawy chorej tarczycy, a także jakie badania wykonać, jeżeli istnieje podejrzenie zachorowania?

Choroby tarczycy

Dzięki coraz większej wiedzy na temat chorób tarczycy duża liczba pacjentów z podejrzeniem chorej tarczycy trafia do gabinetu endokrynologa, aby się przebadać. Istnieją nowoczesne metody diagnostyki oraz metody leczenia, dzięki czemu już na wczesnym etapie choroby można wprowadzić odpowiednie leczenie. Do chorób tarczycy można zaliczyć obecność guzków tarczycy, nadmierną lub niedostateczną produkcję hormonów, powiększenie lub zapalenie tarczycy.

Niedoczynność tarczycy

Niedostateczna ilość wydzielania hormonów lub ich niedobór. Niedoczynność tarczycy najczęściej spowodowana jest chorobą Hashimoto lub zapaleniem tarczycy. Schorzenie może wynikać również z niedoboru jodu, trwałego usunięcia gruczołu lub po prostu, gdy choroba jest wrodzona. Objawy niedoczynności tarczycy pojawiają się w przypadku nieleczenia schorzenia. Leczenie pozwala wyrównać poziom hormonów, zlikwidować występujące dolegliwości, a także poprawić nastrój pacjenta. Do wykrycia niedoczynności tarczycy wystarczy wykonanie badania TSH, dzięki któremu określa się stężenie hormonu tyreotropowego. W niektórych wypadkach wykonuje się również badanie USG, które ma potwierdzić lub wykluczyć zapalenie tarczycy. Wyniki powyżej normy świadczą o schorzeniu, niekiedy zdarza się, że wyniki tylko nieznacznie przekraczają normę co wymaga konsultacji z endokrynologiem, ponieważ nie świadczy to jednoznacznie o niedoczynności. Do objawów niedoczynności tarczycy można zaliczyć:

  • zaparcia,
  • zwiększenie masy ciała,
  • uczucie zimna,
  • wypadanie włosów,
  • suchą skórę
  • senność i przewlekłe zmęczenie.

Nadczynność tarczycy

Schorzenie polegające na nadmiernym wydzielaniu hormonów przez gruczoł. Choroba Gravesa-Basedowa to jedna z najczęstszych przyczyn zwiększonego wydzielania się hormonów. Bywa również, że przyczyną nadmiernego wydzielania hormonów jest toksyczne działanie guzków tarczycy. Wykonanie badania TSH pozwala określić, czy choroba występuje. Wynik poniżej normy wskazuje na wystąpienie zaburzenia, dlatego do potwierdzenia wyników, endokrynolog zleca również wykonanie również badania FT4. Do objawów nadczynności tarczycy należą:

  • osłabienie mięśni,
  • przyspieszona akcja serca,
  • utrata wagi,
  • nadpobudliwość,
  • biegunki.

W przypadku, gdy nadczynność tarczycy wynika z choroby Gravesa-Basedowa, objawy mogą dotyczyć również zaburzenia widzenia kolorów, pieczenia gałek ocznych, czy też wytrzeszczu.

Choroba Gravesa-Basedowa

Choroba najczęściej wywoływana przez nadczynność tarczycy. Związana z nadmiernym wydzielaniem hormonów tarczycy. Objawy choroby w różnym czasie nasilają się lub słabną. Przeważnie dokuczać może niewyraźne widzenie, wrażliwość oczu, czy też wytrzeszcz. Bardzo często pacjent odczuwa również objawy związane z nadczynnością tarczycy. Chorobę można wykryć przy pomocy badania USG, a potwierdza ją badanie przeciwciał przeciwtarczycowych, które zleca endokrynolog.

Choroba Hashimoto

Choroba autoimmunologiczna. Organizm zamiast bronić się przed infekcjami, wytwarza stany zapalne we własnych tkankach. Przewlekła choroba Hashimoto prowadzi do niedoczynności tarczycy i jej stanu zapalnego. Bardzo często zdarza się, że choroba nie niesie ze sobą żadnych objawów,do momentu pojawienia się symptomów charakterystycznych dla niedoczynności tarczycy wraz z samym zaburzeniem.

Mogą wystąpić również objawy chorób afektywnych. Chorobę można rozpoznać przy wykonaniu badania USG oraz przeciwciał przeciwtarczycowych z surowicy krwi. Typowym przeciwciałem dla Hashimoto jest aTPO.

Leczenie tarczycy – jak robić to najlepiej?

Nie od dzisiaj wiadomo, że jod bardzo pomaga w leczeniu schorzeń tarczycy. Już w XX wieku odkryto jego lecznicze właściwości, niestety w przyrodzie spotykany jest rzadko. Z tego powodu jod nosi miano pierwiastka śladowego lub mikroelementu, ponieważ człowiek potrzebuje go w swoim organizmie niewiele. Jako związek chemiczny występuje w naturalnych solankach i wodzie morskiej. W takim wypadku najlepiej spożywać dużą ilość ryb morskich oraz wybrać się od czasu do czasu nad morze.

Normy hormonów tarczycy

Aby sprawdzić, czy nasza tarczyca działa prawidłowo w pierwszej kolejności należy wykonać badanie laboratoryjne TSH, czyli badanie tyreotropiny, która wytwarzana jest przez przysadkę mózgową. Kolejnym badaniem, które na pewno zleci endokrynolog będzie oznaczenie z krwi wolnej trójjodotyroniny (FT3) oraz wolnej tyroksyny (FT4), które nie wiążą się w surowicy z białkami, tak jak T3 i T4. Poniżej znajdują się normy prawidłowego poziomu hormonów tarczycy:

  • TSH od 0,27 do 4,9 mU/l (wynik poniżej normy świadczy o nadczynności tarczycy, natomiast powyżej o niedoczynności)
  • FT3 od 2,3 do 6,6 ng/ml
  • FT4 od 0,9 do 2,4 ng/ml
  • T3 od 2 do 10 mU/l
  • T4 od 5 do 12 μg/dl

Badanie tarczycy - jakie wykonać, aby zdiagnozować problem?

Istnieje kilka dodatkowych badań, dzięki którym można określić zdolność wytwarzania przez tarczycę hormonów, a także jej budowę.

Cienkoigłowa biopsja aspiracyjna

Polega na pobraniu chorej tkanki do badania histologicznego. Biopsję wykonuje się z użyciem specjalnej igły, która pozwala na wkłucie się w gruczoł i pobranie tkanki. Zabieg jest bezbolesny i pozwala ustalić ewentualny charakter zmian nowotworowych. Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania badania.

Ultrasonografia tarczycy

Badanie pozwala ujawnić guzki, które są niewidoczne w badaniu scyntygraficznym oraz pokazać tkankę tarczycy, w której nie gromadzą się radioizotopy. Ultrasonografię tarczycy wykonuje się z użyciem głowicy, która wytwarza ultradźwięki. Głowicę przykłada się bezpośrednio do miejsca badania.

Scyntgrafia

Celem badania jest ustalenie wielkości wola oraz określenie charakteru guzków na jego powierzchni. Badania nie można wykonywać u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Jeżeli badanie wykarze ,,zimne” guzki, może to świadczyć o zmianach nowotworowych, natomiast ,,gorące” świadczą o nadczynności tarczycy.


  • Tomek111

    Niech producenci żywności napychają jeszcze więcej sztuczności do jedzenia, wtedy na pewno wszyscy bedziemy chorowali na tarczycę.

  • Krysia P.

    Wszędzie trzeba szukać pozytywów, mimo iż mam chorą tarczycę od wielu lat to pozytyw jest taki że bardzo kocham morze, a ponieważ jest tam dużo jodu to kilka razy do roku mogę odwiedzać swoje ukochane strony pod pretekstem zdrowotnym 🙂

  • Nikola

    u mnie pierwszym objawem chorej tarczycy byly przerzedzajace sie brwi, do dzisiaj z tym walcze. Ktos wie jak mozna poprawic ich obecny stan? 🙁

  • D. Borucka

    To wszystko przez Czarnobyl, nawet jeżeli lekarze nie kładli tak dużego nacisku na diagnostykę chorób tarczycy, to i tak prawdą jest że kiedys tyle osób nie chorowało.

  • Roman

    prosze o podanie listy profesjonalnych endokrynologow, moj sie nie zna na rzeczy chyba bo zapisal mi leki a nadal czuje pewne objawy

  • dorota

    dostep do endokrynologa na nfz jest bardzo utrudniony, kosmiczne kolejki a osoby z podejrzeniem zaburzenia tarczycy czuja sie jeszcze gorzej w trakcie czekania na wizyte.

  • Roksana69

    Teraz lekarze też mają problemy z prawidłową diagnostyką, zauważyłam u siebie pewne objawy i wybrałam się do lekarza który kazał mi zbadać TSH, wszystko było w normie a objawy się nasilały. Lekarz stwierdził, że to nie ma związku z tarczycą, wybrałam się do innego specjalisty, który kazał zbadać dodatkowo FT3 i FT4 i nagle wszystko wyszło. Niekompetencja niektórych lekarzy w tym kraju jest powalająca.

  • Paweł

    Pouczająca lektura. Niestety wiele osób nie kojarzy występujących u siebie objawów z chorą tarczycą, przez co nie jest w żadnym stopniu świadomym swojej choroby. Mimo wszystko raz na kiedyś KAŻDY powinien iść do lekarza i oprócz podstawowej morfologii wykonać badanie tarczycy, dużo to nie kosztuje, a ma się monitorowany stan zdrowia na bieżąco.

  • Agatka

    Kolerzanka mi doradziła zeby jesc wszytsko w czym jest selen, podobno pomaga

  • Wojciech

    Kiedyś nie było takich problemów, teraz nagle co drugi ma chorą tarczycę.

  • Katarzyna

    Od zawsze ludzie mieli problemy z tarczyca tylko lekarze nie podchodzili do tematu powaznie i nie diagnozowali.

  • chorynatarczyce

    To wszystko przez żywność, gdyby nie sztuczności do niej dodawane to zdecydowanie mniej osób by chorowało.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *